Chondroprotektiva – léčba nebo byznys?

01. 03. 2018
V české republice trpí artrózou desetitisíce lidí. S věkem narůstá četnost degenerativních změn kloubů, 60% lidí starších 60 let trpí nějakou formou artrózy, převážně nosných kloubů U pacientů starších 75 let je výskyt nemoci 90%!

Mnoho lidí vkládá naděje do nových přípravků na léčbu artrosy, které jsou v reklamách prezentovány jako zázrak. Jak je to však ve skutečnosti. Mají tyto léky nějaký efekt na artrózu nebo se jedná jen o trik, jak z pacientů vytáhnout peníze?

Chondroprotektiva jsou lék obsahující nejčastěji glukosamin a chondroitin sulfát.

Glukosamin se přirozeně vyskytuje v organismu. Stimuluje růst chrupavky a podílí se na reparačních změnách poškozené chrupavky, stimuluje chondrocyty k tvorbě kolagenu  a proteoglykanů.

Chondroitin sulfát je další substancí, která je tělu vlastní. Patří k základním stavebním kamenůmmezibuněčné hmoty chrupavky. Tlumí aktivitu „škodlivých“ zánětlivých enzymů, které poškozují chrupavku. Má schopnost vázat vodu a tím zajišťovat elasticitu chrupavky.

MSM (methylsulfonylmethan) je organickou sloučeninou síry, která pomáhá udržovat dobrou kvalitu pokožky, vlasů a nehtů a podílí se na tvorbě kostí a pojivových tkání. Umožňuje tvorbu kolagenu a regeneraci chrupavky. Má antioxidační a detoxikační účinky, tlumí zánětlivé procesy a snižuje v kloubech hladinu volných peroxidových radikálů a tak omezuje degradaci kolagenu a proteoglykanů. Význam vitaminu C pro syntézu kolagenu je všeobecně znám již z minulých staletí.

Lidé užívají tyto přípravky v naději, že jim uleví od bolesti při artróze a obnoví poškozenou chrupavku kloubních povrchů. Několik nezávislých medicínských studií však prokázalo, že lze očekávat pouze prvně jmenovaný efekt. Chondroprotektiva mohou snižovat zánětlivou aktivitu, tedy i bolest, otoky kloubů apod., jejich vliv na reparaci již poškozené chrupavky se bezpečně neprokázal.

Užívat tedy chondroprotektiva nebo ne? Odpověď zní ano, ale nelze očekávat účinek z televizních reklam, léčba je vhodná hlavně pro pacienty s artrózou I. a II. stupně, u těžkých nálezů (III.a IV. st.) je jediným možným řešením operace. Chondroprotektiva spíše utlumí bolest a zánětlivou reakci, možná zpomalí proces artrózy, ale vliv na reparaci již zničené tkáně nebyl studiemi prokázán.  Léčba i prevence onemocnění kloubů je velmi zdlouhavá. Z toho důvodu se obecně doporučují tříměsíční kůry užívání chondroprotektiv, které tvoří synoviální plochu chrupavky a synoviální tekutinu. Farmakodynamika je velmi pomalá, jinými slovy - dlouho trvá, než se účinná látka do kloubu dostane a dlouho  v něm přetrvává. Proto je možné udělat tří- až šestiměsíční přestávku v užívání uvedených látek a potom kůru opakovat, nebo tři měsíce užívat ve vyšších dávkách a další tři měsíce v nižších. Rozhodně však od chondroprotektiv nelze očekávat vyléčení artrózy.