E-poradna

Na Vaše dotazy odpovídá primář ortopedického oddělení Krajské nemocnice Pardubice a garant odborný garant tohoto webu MUDr. Petr Hoza.
Vaši otázku můžete zaslat vyplněním kontaktního formuáře. Odpověď bude zveřejněna níže.

Karolína Poláková 1. 1. 2018

Dobrý den, Chci se zeptat, jaká je spodní věková hranice pro operaci endoprotézy kyčle. Je mi 42 let a mám postižení kyčle po nemoci z dětství, lékař u mě zvažuje operaci.

Věková hranice pro implantaci není. Vždy je to o individuálním posouzení subjektivních obtíží pacienta, klinického i rentgenového nálezu. Dřívější názor, že mladým lidem se implantuje méně kvůli omezené živostnosti endoprotézy neplatí. Pokud máte silné bolesti a odpovídající nález na rentgenu, implantace TEP Vám jistě zlepší kvalitu života.

Jarmila K.

Dobrý den, pane primáři, do kdy se správně dává široké balení u miminek?

Pokud je při preventivním vyšetření nález na kyčlích zcela v pořádku, široké balení není nutné. Doporučujeme jej pouze u novorozenců s určitou formou „nezralosti“ kyčle do šesti týdnů (nález IIa). U horších nálezů (IIc a více) je pak nutnost častějšího sledování, další diagnostický i terapeutický postup pak určuje lékař individuálně.

Jablonský Tomáš

Rád bych se zeptal na řešení nestabilního kotníku. Stává se mi často, že se kotník podvrtne, běhám cross country, úraz mám několikrát do roka. Je to možné řešit operací?

Při úrazu hlezna je velmi důležité doléčení primárního úrazu. Pokud máte již chronickou nestabilitu a nedaří se to řešit ortézou, je možné provést stabilizaci hlezna. Více informací najdete na našem webu: Nestabilita hlezna.

Albrecht Luboš

Dobrý den, syn má prasklý zkřížený vaz v koleni. Hraje florbal a dělá mu to obtíže. Provádí se plastika zkříženého vazu i v dětském věku?

Nenapsal jste, kolik let je synovi. V dětském věku se plastika neprovádí, lze je indikovat až u adolescentů. Více informací na našem webu: Plastika LCA.

Petr Kříž

Dobrý den, píská na letišti při kontrole umělý kloub?

Častá otázka pacientů. Většinou ne. Ale pamatuji si odezvy pacientů, u kterých detektor přítomnost kovů v těle hlásil. Rozhodně však nevydáváme žádné písemné prohlášení o implantátu, jak ho někteří pacienti požadují.

Menšíková Anna

Dobrý den, čeká mě artroskopie kolene. Jak dlouhá je po zákroku rekonvalescence?

Neumím Vám odpovědět. Vždy záleží na nálezu v kolenním kloubu, na zákroku, který je proveden. Musí Vás tedy informovat především Váš ošetřující lékař. Pro základní představu o průběhu rehabilitace, odlehčení o holích apod., můžete kliknout na rehabilitační schéma na našich stránkách: Rehabilitace po operaci kolene.

Klára Jonášová

Užívám Warfarin a lékař mi odmítá dát injekci do kolene. Je možné to provést i při užívání warfarinu?

Obecně se obstřiky u pacientů s antikoagulační léčbou neprovádějí. Důvodem je riziko krvácení, hematomu. Můj osobní postoj je takový, že v jistých situacích lze obstřik provést. Musí být však známa hodnota INR (srážlivost). Záleží i na tom, který kloub má být obstříknut a zvážit přínos obstřiku. Nelze se však na lékaře zlobit, pokud to odmítnou. Myslí na Vaši bezpečnost

Kopřiva J.

Je možnost jet po operaci kolene do lázní?

Po endoprotéze ano. U ostatních operací závisí na typu výkonu. Nutno počítat s tím, že pojišťovny hradí lázeňskou léčbu pouze do tří měsíců po operaci TEP.

Adam

Dobrý den, už se mně 3x vykloubilo pravé rameno. Je to vždy dost bolestivé. Můžete prosím poradit, co se dá s tím dělat?

Recidivující luxace (vykloubení) ramene jsou indikací k artroskopii a stabilizaci. Pokud se vykloubí rameno podruhé, je riziko dalších reluxací značné. Navíc každým novým vykloubením se může poškozovat hlavice pažní kosti. Doporučuji tedy určitě se objednat na ortopedii a konzultovat s lékařem možnost operace.

Zajícová Libuše

Dobrý den, před půl rokem jsem měla zlomeninu kotníku léčenou sádrou. Noha mně stále bolí. Prosím o radu…

Zlomeniny bohužel mohou zanechávat určité trvalé následky, obzvláště pokud jsou nitrokloubní (u zlomeniny hlezna je tomu většinou tak). E-poradna je určena především pro obecné dotazy. Váš problém nejsem schopen řešit bez toho, aniž bych viděl rentgen, samotný kloub. Nutno poznamenat, že bolesti po podobných zlomeninách mohou trvat delší dobu.

Francovi

Pane doktore, naší Natálce jsou dva roky a všimli jsme si, že vtáčí špičky dovnitř. Můžeme se s ní objednat k vyšetření?

Určitě můžete. Problém vtáčení špiček u takto malých dětí je relativně častý. Rodiče přicházejí s dětmi k vyšetření. Ve věku dvou let ještě nemusí být plně vyvinutý správný stereotyp chůze a terapeuticky nelze danou věc příliš ovlivnit. Postupně lze s dítětem provádět jistou rehabilitaci třeba formou hry. Většina nálezů se tak sama spraví.

Josef Hron

Dobrý den, můžete prosím poradit nějakou účinnou rehabilitaci na bolesti bederky?

Obávám se, že zde to nevyřešíme. Bolesti zad jsou velmi složitá problematika. Bolesti mohou mít mnoho různých příčin: od držení těla, ergonomie pracovního prostředí, pracovní a sportovní zátěže, svalové dysbalance, degenerativních změn obratlů či ploténky. Vaše obtíže nelze řešit v e-poradně. Doporučuji návštěvu ortopeda, rehabilitačního lékaře, kde bude probíhat důkladnější diagnostika a cílená léčba.

Málek Zdeněk

Dobrý den. Dá se kmenovými buňkami léčit artróza?

Nedá. Existují jiné moderní a účinné terapie chondrálních defektů, tedy ohraničeného postižení chrupavky v kloubu. Provádíme je i na ortopedii v Pardubicích, jsou vázány na činnost tkáňové banky. Ovšem ambulantní odběr tzv. „kmenových buněk“ z tuku břicha a následná aplikace do kloubu při artroze je zbytečně nákladná a neefektivní metoda, která nemá ani podporu České společnosti ortopedicko-traumatologické.