Syndrom ztuhlého ramene

05. 09. 2017
Syndrom ztuhlého ramene (nebo také syndrom zmrzlého ramene, adhezivní kapsulitida) je poměrně jednoduše definovaná diagnóza s poměrně nejasným vysvětlením příčiny. Jedná se o náhle vzniklé bolesti ramene s omezením jeho hybnosti.

Příčin tohoto onemocnění může být hned několik, všechny však vedou k dlouhodobému zánětu v kloubu s tvorbou srůstů a zmnožením vaziva. Zánětlivé změny v kloubu vznikají nejčastěji po předchozím úrazu. Mezi další příčiny se řadí i autoimunitní onemocnění, zánětlivé změny kloubů navozené krystaly (dna), změny kvůli obrně nervů zásobujících svaly ramene, psychogenně navozené změny (hysterie), nebo degenerativní změny kloubu. Ať už je prvotní příčina jakákoliv, vždy dojde ke vzniku vazivových srůstů, které brání plnému pohybu v rameni. Je popsán ale i tzv. primární syndrom ztuhlého ramene, kde se nepodařilo objasnit původ tvorby těchto srůstů.

Pacienta k lékaři přivádí náhle vzniklá bolest ramene, především noční, a omezení hybnosti ramene všemi směry. Toto omezení hybnosti zpočátku nemusí být nijak výrazné. Bolest je však přítomná vždy, bohužel bývá velmi intenzivní.

Diagnostika je založena na typické anamnéze náhle vzniklých obtíží a na klinickém vyšetření s nálezem omezení hybnosti ve všech směrech. Ze zobrazovacích metod nám žádná velmi nepomůže. Mohou být patrné nespecifické degenerativní změny (artróza, ukládání kostěných hmot) nebo známky předchozího úrazu.

Léčba spočívá v počátečním zklidnění ramene, nepřetěžování, bolest pomohou tlumit léky proti bolesti, mohou být kombinovány i s protizánětlivými léky. Důležitou roli v léčbě hraje i dlouhodobá rehabilitace a rozcvičování ramene. Pokud je konzervativní terapie neúspěšná, potíže trvají v řádu měsíců a bolest výrazně omezuje pacienta, je indikována operace. Artroskopicky se provede rozvolnění, přerušení srůstů, odstranění kalcifikací (vápenatých/kostěných hmot) a kostěných nárůstků. Po operaci je nutné okamžité cvičení ramene a nastoupení na cílenou rehabilitaci, aby se zamezilo opětovnému vytvoření srůstů.

Důležité je zmínit, že může dojít i bez operace ke spontánnímu odeznění obtíží, ale doba je někdy velmi dlouhá (1-2 roky). Hybnost se však sama nemusí obnovit do plného rozsahu. Výsledky po operaci nebo cílené rehabilitaci jsou zpravidla lepší. Bohužel lze očekávat, že pokud měl pacient obtíže s jedním ramenem, může po nějaké době vzniknout syndrom ztuhlého ramene na druhé končetině.