Dna

07. 09. 2017
Dna je metabolické onemocnění spočívající ve vysoké hladině kyseliny močové v krvi. Tělo přirozeně vylučuje tuto kyselinu močí. V případě, že je produkce kyseliny močové v organismu vyšší než její vylučování, hladina v séru stoupá. Její nadbytek poté tvoří ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů, v měkkých tkáních a vyvolávají často velmi bolestivý zánět. Dnou trpí více muži. Po dlouhém latentním období (kdy už je hladina k. močové zvýšena aniž by o tom pacient věděl, kyselina močová se může v těle hromadit po řadu let asymptomaticky) se může objevit prudká bolestivý zánět jednoho nebo více kloubů. Nejtypičtějším příznakem je postižení základního kloubu palce nohy. Kloub je rudý, bolestivý, kůže na povrchu lesklá, teplá.

Na vzniku nemoci může mít podíl i dědičná dispozice. Až třetina pacientů s dnou má pozitivní rodinnou anamnézu. Záchvat vyvolá nejčastěji potrava s vysokým obsahem purinů (červené maso, játra, jiné vnitřnosti, luštěniny, špenát, květák, kakao).  Mezi další rizikové faktory patří obezita, nedostatek tekutin, alkoholismus. 

Vysoká hladina kyseliny močové nemusí být pravidlem. Někteří pacienti mohou mít dnu, resp. dnavý záchvat i bez zvýšení kyseliny v séru, jiné mohou mít hladinu kyseliny močové výrazné zvýšenou bez sebemenších příznaků dny. 

Léčba spočívá v dietních opatřeních. Z medikamentózní léčby se podávají léky na snížení k. močové (Milurit, Alopurinol), dál analgetika a nesteroidní  antirevmatika.  Nemoc však nebývá kauzálně vyléčena, vyžaduje dlouhodobou medikaci. Dnavý záchvat někdy připomíná infekt. Douhodobá stimulace kloubu dnavými tofy vede ke vznik artrózy.